Jak odgrzybić organizm?
Masz objawy świadczące o nadmiernym rozwoju drożdżaków? Dowiedz się, jak odgrzybić organizm. Sprawdź nasze produkty zawierające składniki wspomagające odgrzybianie organizmu.
Odgrzybianie organizmu
Zagrzybiony organizm wykazuje wiele objawów świadczących o nadmiernym rozwoju drożdżaków z rodzaju Candida. Są to między innymi: objawy ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, nieprzyjemny zapach z ust, problemy trawienne), obniżenie odporności i podatność na infekcje, zmęczenie, senność, bóle głowy i wiele innych. Niestety, kuracja przeciwgrzybicza, aby była skuteczna, wymaga systematyczności, cierpliwości i wyeliminowania z diety niektórych produktów. Tak, to właśnie dieta ma duży wpływ na zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem drożdży a prawidłową mikroflorą jelitową i wspomaga odgrzybianie organizmu.
Czego unikać przy odgrzybianiu organizmu?
Przy odgrzybianiu organizmu w pierwszej kolejności należy odstawić:
– cukier, zawarty nie tylko w słodyczach, ale i w słodkich owocach;
– używki, głównie alkohol;
– drożdże i wszystkie produkty, które je zawierają.
W zamian warto włączyć do jadłospisu produkty, które zawierają dużą ilość błonnika, między innymi płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, owoce i warzywa, ale tylko kwaśne. Trzeba również pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody.
Jak odgrzybić organizm przy pomocy preparatów?
Grzyby poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Najczęściej rozwijają się one w obrębie układu pokarmowego (wewnętrznie) lub na skórze (zewnętrznie). Kapsułki lub płyny doustne zapobiegają rozwojowi tych patogenów. W składzie preparatów znajdziemy rozmaite zioła na pasożyty, w tym rumianek, krwawnik, szałwię, skrzyp polny czy lebiodkę. Wysoce skuteczny jest również goździkowiec, znany ze swoich antyseptycznych właściwości.
Odgrzybianie oragnizmu – co należy jeść?
Terapię przeciwgrzybiczą można z powodzeniem wspierać preparatami ziołowymi, a szczególnie mieszankami, w których występują:
• czosnek pospolity,
• nagietek lekarski,
• szałwia lekarska,
• olejek z drzewa herbacianego,
• oliwka europejska,
• tymianek pospolity,
• macierzanka,
• goździkowiec korzenny.
Zobacz również: kandydoza układu pokarmowego