Owsiki u dorosłych – objawy i droga zarażenia owsicą
Temat pasożytów wśród polskiego społeczeństwa jest bardzo niechętnie poruszany. W sytuacji, gdy mamy podejrzenia zakażenia jednym z nich, ciężko nam poradzić się kogoś, a umówienie wizyty u lekarza jest bardzo dużym wyzwaniem. Niestety to podejście jest bardzo nieprawidłowe i często przez odciąganie leczenia w czasie, narażamy domowników i znajomych na zarażenie.
Najbardziej powszechną chorobą pasożytniczą zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci jest owsica. Ze względu na sposób, w jaki można się zarazić, rozprzestrzenia się szybko. Zazwyczaj najbliższe otoczenie zakażonej osoby po krótkim czasie również narażone jest na infekcję owsikami.
Owsik – co to jest?
Ten pasożyt z grupy nicieni żeruje w ludzkich jelitach. Dorosłe samice mają ok. 1 cm długości. Po osiągnięciu dojrzałości wędrują do jelita grubego, którędy wydostają się przez odbyt na zewnątrz organizmu żywiciela w celu złożenia jaj. Składają je w fałdach skórnych i okolicach odbytu. Podczas pełzania po skórze, łaskoczą. Drapiąc się rozprzestrzeniamy jajeczka zarówno na swój organizm, jak i osób w naszym otoczeniu. Warto pamiętać, że larwy wyklują się już po ok. 6 godzinach. Samce są zdecydowanie mniejsze i trudno je dostrzec gołym okiem. Owsiki mają biały kolor i żyją średnio ok miesiąca. W tym czasie są w stanie złożyć tysiące jajeczek.
Jak się zarażamy?
Główną taktyką owsików na przetrwanie jest składanie tysięcy jaj, które w szybki i prosty sposób przenoszą się z żywiciela na żywiciela. Profilaktyką związaną z zapobieganiem owsicy jest regularna i dokłada higiena osobista. Ten prosty i skuteczny sposób niestety nie jest przestrzegany przez wszystkich. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z chorą osobą oraz przedmiotami, których dotykała np. klamki, odzież. Brak wcześniej wspomnianej higieny skutkuje tym, że poprzez brudne ręce larwy dostają się jamy ustnej, a następnie wędrują do jelit. Jaja tych pasożytów mogą również znajdować się na warzywach, zwłaszcza na tych, w których stosuje się nawozy naturalne (np. przydomowe ogródki warzywne). Szczególną uwagę należy zwrócić na publiczne toalety. Wystarczy, że usiądziemy na deskę, na której poprzednio siedziała zarażona osoba, by na bawić się choroby.
Objawy i diagnoza
Zarówno, jak i u dzieci tak i u dorosłych objawy są podobne, jednak u dorosłej osoby są zdecydowanie mniej odczuwalne, przez co diagnoza nie następuje tak szybko. Głównym objawem obecności tego pasożyta w naszym organizmie jest swędzenie w okolicy odbytu i krocza. Jeśli odczuwamy wspominany świąd, niewskazane jest drapanie się. Spowoduję to rozprzestrzenienie się jaj i larw w naszym otoczeniu. Dodatkowo mogą nam dokuczać bóle brzucha, problemy gastryczne, ogólne osłabienie, podatność na choroby oraz brak koncentracji. Możliwe jest zauważenie jajeczek gołym okiem np. na bieliźnie oraz dorosłych osobników w kale. W tej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia.
Główną metodą na wykrycie obecności owsików jest pobranie wymazu z okolic odbytu od osoby, u której wystąpiło podejrzenie zarażenia. Ze względu ma to, że wyniki potrafią być zafałszowane, czynność trzeba powtórzyć kilka razy. Jeśli badanie potwierdzi obecność pasożytów, leczeniu muszą się poddać również osoby z najbliższego otoczenia zainfekowanej osoby.
Leczenie chorób pasożytniczych jest długotrwałe. Często towarzyszy mu konieczność zmiany nawyków żywieniowych oraz ścisła dieta. Pamiętajmy, że ustąpienie objaw nie oznacza zakończenia terapii. Ważne, by doprowadzić ją do końca. W innym przypadku możemy spodziewać się ponownego zatrucia organizmu owsikami.