Oczyszczanie organizmu, a po co?

W XXI wieku coraz częściej podejmuje się tematykę detoksykacji i jej wpływu na organizm człowieka. Jesteśmy codziennie narażeni na coraz to nowsze substancje chemiczne obecne w żywności, powietrzu oraz wodzie a także na czynniki fizyczne. W wyniku różnorodnych procesów zachodzących wewnątrz naszego organizmu, powstają szkodliwe produkty uboczne przemiany materii takie jak wolne rodniki, których nadmiar może powodować miażdżycę, raka i przedwczesne starzenie się.

Podczas przemian komórkowych powstają również inne metabolity których przyczyną powstawania może być odwodnienie, niedożywienie jak również zaleganie niestrawionych pokarmów w układzie pokarmowym. W okolicznościach, w których organizm nieradzi sobie z usuwaniem i neutralizowaniem toksyn funkcje organizmu na poziomie komórek, tkanek i narządów są poważnie zaburzone.

Poszczególne organy ludzkie odpowiedzialne są za detoksykację organizmu. Najważniejszy z nich to wątroba odpowiedzialna za segregację substancji oraz ich chwilowe magazynowanie i wydalanie. Toksyny pochodzące z otaczającego nas środowiska czy produktów spożywczych bez przerwy kumulują się w naszym organizmie i jest to jedna z prawdopodobnych przyczyn powstawania wielu chorób. Droga wchłaniania trucizny posiada duży wpływ na okres jej metabolizowania. W szczególności trucizny wchłaniane przez jamę ustną, płuca, przełyk czy też skórę mogą być filtrowane przez wątrobę po pewnym czasie. Z kolei wchłonięte trucizny w żołądku i jelitach z krwią bez zahamowań dotrą do wątroby. Na skutek koligacji do określonych tkanek, wiele toksyn będzie gromadzić się w innych miejscach niż docelowy organ i wyzwalać się do krwiobiegu w przedłużonym czasie. Proces ten nazywamy magazynowaniem odbywającym się zwykle bez niekorzystnego wpływu na magazynującą go tkankę. Na przykład chloroorganiczny pestycyd (Lindan) gromadzi się zazwyczaj w tłuszczach bez negatywnego wpływu na komórki tłuszczowe.

Gromadzenie się trucizn poza organem docelowym nazywamy zwykle magazynowaniem. Koncentracja toksyn w miejscach magazynowania potrafi osiągać notowania tak samo wysokie jak w organie docelowym, a często i wyższe. Miejsce magazynowania trucizn uwarunkowane jest charakterystyką trucizny jak i tkanki.

Przykładami istotnych miejsc magazynowania są:

 • wątroba dla kadmu
 • tkanka tłuszczowa dla związków niepolarnych lipofilowych (pestycydy)
 • kości dla radu,fluoru i ołowiu
 • osocze krwi dla związków reagujących z białkami krwi (rtęć)

Jeżeli chcemy unikać nagromadzania się powyższych substancji niezwykle istotne jest przeprowadzanie systematycznego oczyszczania i detoksykacji organizmu, w celu jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak ważnym jest żeby dobrać tak kurację detoksykacyjną aby najpierw metabolizować komórki magazynujące toksyny np. tłuszczowe, w których są odkładane trucizny a następnie wspomagać organizm w dalszym usuwaniu toksyn.

Objawy przeciążonego toksynami organizmu:

 • bóle głowy migreny
 • niski poziom energii, bezsenność
 • wahania nastrojów, poczucie niepokoju, poddenerwowanie
 • trudności z koncentracją
 • zatrzymanie wody w organizmie
 • niestrawność i gazy

Detoksykacja naszego organizmu, jak się przygotować?

Aby bezpiecznie przeprowadzić kurację oczyszczającą w domowym zaciszu należy odrobinę się do niej przygotować. Najlepiej żeby przez trzy dni przed planowanym detoksem wyłączyć z diety:

 • kofeinę
 • alkohol
 • czerwone mięso
 • białą mąkę
 • jaja
 • papierosy

Jakie zioła zastosować do detoksykacji naszego organizmu?

Picie wyciągów ziołowych stało się jednym z podstawowych działań, które można przeprowadzać w celu oczyszczania organizmu z toksyn. Dlatego co raz częściej stają się popularne mieszanki ziołowe w aptekach i sklepach zielarskich oraz chętnie są wybierane na przełomie zimy i wiosny.

Zioła wybrane do oczyszczania z jednej strony działają skutecznie natomiast z drugiej zanadto nie obciążają organizmu. Ważną zaletą spożywania mieszanek ziołowych jest to, że można stosować je przewlekle. Medycyna ludowa od dawna stosuje w celu oczyszczania organizmu surowce naturalne do których zaliczają się zioła o działaniu moczopędnym, przeciwzapalnym oraz oczyszczającym.

Morszczyn pęcherzykowaty jest źródłem licznych witamin między innymi A,B1,B2 zawiera również wiele mikroelementów np. miedź, magnez, cynk. Naukowo udowodnione jest wpływ morszczynu na leczenie nadciśnienia tętniczego i miażdżycy oraz w dużej mierze wspomaga procesy odchudzania poprzez stymulację tarczycy. Jest również świetnym środkiem na zaparcia oraz problemy natury gastrycznej. Stosuje się go w profilaktyce uzupełnienia niedoborów mikroelementów w dietach. Należy pamiętać, iż plech morszczynu powinny unikać osoby z problemami niedoczynności tarczycy!
Skrzyp polny jest naturalnym źródłem związków krzemu. Korzystnie wpływa na stan skóry, paznokci i włosów. Związki krzemu zawarte w skrzypie w dużej mierze wspomagają przyswajanie mikro- i makroelementów. Wspomaga również prawidłową elastyczność skóry oraz zapobiega kruchości paznokci.

Zielona herbata bierze udział w procesach oczyszczania organizmu, jest bogatym źródłem flawonoidów, które wykazują właściwości antyoksydacyjne, wspomagają usuwanie wolnych rodników i poprawia przemianę materii. Dodatkowo zapobiega procesom odkładania się tkanki tłuszczowej oraz wspomaga odchudzanie.

Kwiat rumianku ma zastosowanie przede wszystkim przy problemach żołądkowych i jelitowych. Flawonoidy zawarte w kwiatach działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit i wspomaga procesy trawienia. Zwalcza bakterie, przyspiesza procesy gojenia jak również wykazuje działanie przeciwzapalne.

Mniszek lekarski jest źródłem witaminy C, A, D oraz witamin z grupy B. Jest bogatym źródłem garbników, flawonoidów oraz związków triterpenowych o działaniu między innymi antyoksydacyjnym oraz przeciwzapalnym. Dodatkowo wykazuje bezpieczne działanie moczopędne ponieważ roślina w liściach zawiera dużo potasu i usprawniona diureza nie powoduje strat tego pierwiastka.

W dzisiejszych czasach nie każdy może sięgnąć po zioła oczyszczające organizm z własnej hodowli, które będą w sposób skuteczny oczyszczać nasz organizm z toksyn oraz wspomagać metabolizm i odchudzanie. Niemniej preparat ziołowy i mieszanka jaką jest SLIM FARM dostępna w aptekach i sklepach zielarskich bez recepty pochodzi z certyfikowanych i wysoko kontrolowanych plantacji oraz upraw ekologicznych. Spożywanie mieszanki sprawia, iż dostarczamy do organizmu za jednym zamachem wiele prozdrowotnych substancji i mikroelementów.