STOP grzybicy
Ocenia się, że na grzybicę choruje większość naszego społeczeństwa, a szczególnie narażone są osoby w niektórych zawodach np.: sportowcy, hutnicy, górnicy, żołnierze problem ten dotyczy aż 70% populacji osób wykonujących te czynności. Z niewielką łatwością dochodzi do infekcji. Bardzo łatwo też zlekceważyć pierwsze objawy, co prowadzić może do rozwoju dolegliwości o wiele bardziej poważnych np.: grzybicy ogólnoustrojowej (Kandidozy), która może zagrażać naszemu życiu czy też grzybicy paznokci, która także wymaga długiej, kłopotliwej i kosztownej kuracji pod nadzorem lekarza.
Grzyby mają naprawdę skromne wymagania. Wystarczy im wilgoć i ciepło. A takie warunki sami często stwarzamy np. nosząc przez wiele godzin zakryte obuwie, przebywając w miejscach, w których grzyby łatwo się rozwijają, takich jak baseny czy sauny. Możemy też zarazić się nieświadomie poprzez wspólne używanie ręczników, klapek czy nawet korzystanie z tej samej wanny z osobą, która ma grzybicę.
Czym jest Grzybica?
Jest to zakaźna choroba wywoływana przez bardzo wiele rodzajów grzybów. Wiele osób cierpi na infekcję grzybicze wewnątrz ustrojowe, które są bardzo niebezpieczne gdyż stopniowo atakują kolejne narządy wewnętrzne doprowadzając do ich dysfunkcji. Poza tym ponad połowa Polaków choruje na grzybicę stóp natomiast jedna czwarta na grzybicę paznokci, co odzwierciedlił projekt Achilles. Przebadano w nim około 40 tys. Polaków zgłaszających się do dermatologów i lekarzy pierwszego kontaktu co za tym idzie okazało się, iż 42% posiada grzybicę stóp a oprócz tego 21% grzybicę paznokci. Natomiast To i wiele innych badań odzwierciedliło wieloletnie lekceważenie i zaniedbania Polaków w sferze infekcji grzybiczych.
Jakie grzyby powodują infekcję?
Grzyby odpowiedzialne za infekcje grzybicze dzielimy na trzy grupy: drożdżaki(Candida albicans), dermatofity(Trichophyton rubrum) i pleśniowce(grzybice błon śluzowych). Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z drugim człowiekiem(grzybice wewnetrzne i stóp, pachwin) jak również poprzez kontakt ze zwierzęciem(grzybica rąk, twarzy, tułowia) znikomo poprzez kontakt z zarodnikami pleśni w glebie. Grzyby świetnie odnajdują się w środowisku zapewniającym im wilgoć i ciepło w związku z tym rozwijają się najczęściej wewnatrz organizmu(układ pokarmowy) oraz równie często występuje przestrzeniach międzypalcowych stóp, płytki paznokciowe, fałdy skórne(szczególnie osoby otyłe) i pachwiny. Miejsca te są szczególnie narażone z uwagi na dużą potliwość tych obszarów w których jest słaba cyrkulacja powietrza co zapewnia idealne warunki do rozwoju grzybów.
Kto choruje na grzybicę i co temu sprzyja?
Grzybice występują w przebiegu wielu chorób jak również samodzielnie. W sposób szczególny narażone są na infekcję grzybiczą osoby przyjmujące długotrwale antybiotyki leki hormonalne, osoby z niedoczynnością tarczycy, nosiciele wirusa HIV(bardzo nasilone objawy) jak również osoby z cukrzycą, seniorzy czy kobiety ciężarne. Grzybice stanowią duży odsetek u osób aktywnych uprawiających sport, gdyż tej chorobie sprzyja pocenie się, prysznice, kąpiele, stosowanie obuwia z materiałów syntetycznych. U niektórych osób istnieje bezpośrednia predyspozycja do występowania grzybic. Choroba ta wielokrotnie nawraca, często w tym samym miejscu, pomimo prawidłowego leczenia.
Czy rozpoznasz u siebie grzybicę?
Grzybica ogólnoustrojowa inaczej kandidoza lub drożdżyca daje wiele nieswoistych objawów. W pierwszej kolejności jako cel Candida obiera jelito grube choroba manifestuje się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego przejawiające się jako: biegunki, zaparcia, gazy, wzdęcia, bóle brzucha oraz nieprzyjemny zapach z ust. Może pojawić się wzmożony apetyt na słodycze, które są źródłem węglowodanów niezbędnych do ich namnażania się. Jeżeli zaniedbamy pierwszy etap choroby dochochodzi do kolejnego polegającego na przedostaniu się patogennych grzybów do krwiobiegu a w następnej kolejności atakowane są narzady wewnętrzne(pochwa, migdałki, zatoki). Zwykle powodują nawracające stany zapalne układów i narządów(wysypki i alergie). Zbagatelizowane zakażenie może doprowadzić do nadprodukcji toksyn drożdżakowych, które mogą przedostać się do mózgu i odziaływać na ośrodkowy uklad nerwowy(OUN). Przejawiać się to może poprzez chroniczne bóle głowy, zaburzenia koncentracji, niespokojny sen i wachania nastroju(złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie).
Grzybica stóp może wywoływać liczne zmiany wyglądzie skóry, może temu towarzyszyć pieczenie, swędzenie nieprzyjemny zapach stóp. Najczęściej grzybica pojawia się między 4-5 palcem stopy następnie między 3-4. W dalszym ciągu infekcja grzybicza zajmuje wszystkie przestrzenie międzypalcowe przesuwając się dalej w stronę podeszwy i grzbietu stopy. W obrębie infekcji naskórek może się złuszczać, być białawy mogą się pojawić wykwity pęcherzykowe, zaczerwienienia i pęknięcia. W większości przypadków grzybicy międzypalcowej towarzyszyć będzie grzybica paznokcia. Zainfekowana skóra będzie pomarszczona i zawilgocona na której mogą tworzyć się podłużne rowki i drobne pęcherzyki. Ogarnięte infekcją zmiany skórne mogą rozszerzać się, złuszczać a z popękanej skóry może wydobywać się ropa. Nieleczona grzybica może zaatakować paznokcie stóp i rąk w zależności od jej umiejscowienia. Zmiany zaczynają się od przebarwienia bocznej części płytki paznokcia na mętny biały, żółty lub nawet czarny kolor. W dalszej kolejności choroby płytka paznokciowa grubieje i unosi się. Należy pamiętać, iż grzybica może umiejscawiać się nie tylko na stopach i dłoniach a także np.: u mężczyzn w pachwinach a u kobiet w fałdach podsutkowych widoczna jest jako zaczerwienienie, stopniowo powiększające się obwodowo i blednące w środku, o lekko złuszczającej się powierzchni(głównie pachwiny), a w stadium zaawansowanym może nawet wyglądać jak nieduża, otwarta i sącząca rana(przestrzeń międzypalcowa).
Jak pozbyć się grzybicy?
Z pomocą może nam przyjść naturalna medycyna zioła i preparaty z nią związane :
Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum) działa przeciwzapalnie, antyseptycznie a zawarty w nim eugenol działa przeciwgrzybiczo.
Ziele lebiodki pospolitej (Origanum Vulgare) które zawiera karwakrol i tymol związki o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.
Kwiat rumianku pospolitego (Chamomillae anthodium vulgare) wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwgrzybicze i bakteriostatyczne.
Liść pokrzywy zwyczajnej (Uritica dioica L.Folium) działa wzmacniająco, odkażająco i immunostymulująco.
Kwiatostan nagietka lekarskiego (Calendulae officinalis L. Flos) dzięki saponinom i flawonoidom działa hamująco na rozwój drobnoustrojów i grzybów.
Liść oliwki europejskiej (Olea europea L.) dzięki obecności kwasu oleinowego wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe i wzmacniające.
Liść krwawnika pospolitego (Achillea milleofolium) zawarte w nim olejki eteryczne działają przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i odkażająco.
Cebule czosnku pospolitego (Bulbus allium sativum) dzięki zawartej w nim allicynie wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe.
Liść szałwii lekarskiej (Salvia officinalis folium) zawarte w niej olejki eteryczne działają antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.
Ziele skrzypu polnego (Equiseti herba) obecne w nim flawonoidy działają odtruwająco i przeciwgrzybiczo.
Olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) zawarte w nim fitoncydy wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antyseptyczne, gojące i przeciwgrzybicze.
Olejek lawendowy (Oleum lavandulae) zawarte w nim substancje(30-40% octan linalylu) działają immunostymulująco, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Propolis i Pyłek pszczeli posiadają składniki chemiczne, które działają bakteriostatycznie, bakteriobójczo, fungistatycznie i grzybobójczo.
Pamiętajmy, że grzybica ogólnoustrojowa może doprowadzić to sepsy!
Końcowy etap grzybicy ogólnoustrojowej może zakończyć się toksemią całego organizmu i przerodzić się może w posocznicę drożdżakową, która może zakończyć się śmiertelnie. A zatem nie ryzykujmy bagatelizując objawy tej choroby i pozbądźmy się jej za wczasu !