Wątroba – jak należy o nią dbać?

Wątroba jest ważnym narządem, który uczestniczy w procesie trawienia, wytwarza niektóre krwinki oraz oczyszcza ciało z szkodliwych toksyn. Istotnym jest, że wątroba angażuje się w wiele procesów organizmu, dlatego szczególnie narażona jest na osłabienie, uszkodzenie oraz nieprawidłowe funkcjonowanie.

Jakie są funkcje wątroby?

Wątroba to narząd, który odpowiada za nie tylko za odtruwanie organizmu, ale także pełni wiele funkcji związanych z syntezą, metabolizmem, magazynowaniem oraz filtracją krwi. Przede wszystkim ważne czynności to wytwarzanie oraz wydzielanie żółci, gromadzenie żelaza oraz witamin: A, D, K, produkowanie oraz przechowywanie niektórych białek, tworzenie oraz odkładanie glukozy we krwi, ponadto syntezuje cholesterol, trójglicerydy, IGF-1 oraz angiotensynogen.

Jakie są objawy chorej wątroby?

Wątroba potrafi się regenerować, jednak należy pamiętać, że istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia. Dodatkowo ważne, że narząd ten nie posiada unerwienia czuciowego, dlatego nie powoduje bólu. Jednak problemy z wątrobą możemy zauważyć poprzez swędzenie skóry, brak apetytu, wzdęcia, zły nastrój, a także kłopoty z wypróżnieniem. Bardzo często można się spotkać z bólem brzuch, który występuje z jego prawej strony tuż pod żebrami. Ważne jest, że jeśli zauważymy jakikolwiek objaw choroby powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, który skieruje nas na odpowiednie badania.

Jak zadbać o wątrobę?

Istotne, aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Przede wszystkim należy ograniczyć picie alkoholu, ponieważ wątroba jest organem, który odpowiada za jego metabolizowanie. Spożywanie alkoholu powoduje stłuszczenia, a wieloletnie picie alkoholowe zapalenie wątroby i marskość. Należy także ograniczyć tłuszcze zwierzęce, gdyż zmuszają wątrobę do wykonywania intensywniejszej pracy poprzez wytwarzanie większej ilości żółci. Dbając o wątrobę powinno się także zatroszczyć o dietę oraz aktywny styl życia. Warto więc jeść warzywa, takie jak marchew i burak, które przyczyniają się do regeneracji oraz oczyszczania organizmu. Dodatkowo warto spożywać zioła oraz przyprawy między innymi majeranek, tymianek, miętę, ziele karczocha oraz ostropestu. Szkodzić wątrobie mogą także antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego ważne jest spożywanie tylko preparatów przepisanych wyłącznie od lekarza, bądź suplementów diety wspomagających pracę wątroby.

Należy pamiętać, jak istotne jest troszczenie się o wątrobę, ponieważ jest to organ zajmujący się wieloma funkcjami w ciele człowieka. Przede wszystkim odpowiada za magazynowanie, detoksykację, filtrację oraz funkcje metaboliczne, dlatego codziennie powinniśmy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie wątroby np. poprzez spożywanie płynów doustnych, które wspomagają w ochronie komórek wątroby, pomagają przy poprawnej produkcji żółci oraz utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. Ważne, aby dolegliwości oraz objawów nie bagatelizować, ponieważ można doprowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby.

Zobacz również: grzybica przewodu pokarmowegotabletki na odrobaczanie, odrobaczanie organizmu