Dieta 8/16 zasady i skuteczność

Wraz z nowym rokiem, kiedy już otrząśniemy się po Świętach, zabawie Sylwestrowej, która często trwa dłużej niż 1 noc, przychodzi czas na postanowienia noworoczne i ich realizację. Planowanie zapewne wyglądało u wszystkich podobnie i niewiele różniło się od listy ,,do zrobienia” z zeszłego roku, gorzej jak zwykle z wzdrożeniem planu w życie.

Numerem jeden na liście celów na 2018 rok u większości z nas jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów i choć towarzysząca usilnie myśl ,,kochanego ciałka nigdy za wiele” jest kusząca, szukamy sposobów na odchudzanie.

Wertując internet i trendy w temacie odchudzania, zdecydowanym liderem wiodącym prym pod kątem popularności jest dieta 8/16. Co to takiego zapytacie? W tym artykule postaramy się przedstawić Wam jej genezę i założenia.

8/16

Dieta 8/16 to swoista rewolucja w odchudzaniu i nie chodzi tu tylko o efekty ale założenia, które wyraźnie odrzucają znane dotąd filary propagowane przez uznanych dietetyków, mianowicie:
– można jeść po godzinie 18
– można spożywać produkty wszystkich kategorii (tłuszcze i cukry także)
– można swobodnie pominąć śniadanie – nie jest ono bowiem najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

Jak więc chudnąć?

Autorzy książki promującej ową dietę, Zinczenko i Moore – redaktorzy z „Men’s Health” twierdzą, że wystarczy tylko 8 minut ćwiczeń dziennie (najlepiej przed śniadaniem), by nasz organizm rozpoczą walkę o upragnioną sylwetkę. Sama nazwa ma również ścisły związek z założeniami. Idealny model odżywiania powinien mieścić się w 8 godzinach w skali dnia. Nieważne więc czy lubimy jeść rano, czy wieczorem, nasze menu powinno rozłożyć się w ciągu 8 godzin, natomiast 16 godzin powinniśmy przeznaczyć na post. Nie dosłowny oczywiście, ponieważ podczas tzw. ,,odpoczynku” można pić i to nie tylko wodę. Zdecydowanie zabronione są jednak napoje słodkie i alkohole z wiadomych względów – zatrzymują one wodę w organizmie i zawierają tony cukrów. Szczególny nacisk warto położyć na picie kawy i herbaty, które to w diecie 8/16 można spożywać bez ograniczeń. Kawa, zwłaszcza z samego rana pozwoli nam zniwelować poranne uczucie głodu i rozpocząć 8-godzinny czas nieco później, dzięki czemu kontynuować go będzie można też chwilę dłużej.

16 godzin bez jedzenia przeznaczonych na odpoczynek układu pokarmowego ma za zadanie nie tylko ograniczenie możliwości jedzenia ale jest wg autorów optymalnym czasem koniecznym do całkowitego strawienia pokarmów dostarczonych przez 8 godzin. Ograniczony czas jednak nie ogranicza nas w kwestii kaloryczności spożywanych produktów, co pozwana uniknąć drażniącego uczucia ,,bycia na diecie”. Sami decydujemy co chcemy zjeść i jak duże mają być nasze porcje. Sensem diety 8/16 nie jest ,,ile” tylko ,,jak”.

Wiadomym jest, że jeśli do opisanego modelu dołożymy odrobinę starania w przygotowaniu posiłków i mimo braku restrykcyjnych ograniczeń, wybierać będziemy produkty mniej kaloryczne, spodziewane efekty przyjdą szybciej. Dla osób mniej wytrwałych mamy kolejną dobrą wiadomość – dieta nie musi być stosowana codziennie. Jak potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez autorów, do zaobserwowania efektów odchudzania wystarczy stosować się do zaleceń 3 dni w tygodniu!

Brak wyrzeczeń, elastyczne godziny posiłków, minimalny czas ćwiczeń – to nie brzmi jak dieta, a jednak! Czy warto stosować opisaną terapię odchudzającą, tego nie wiemy. Nieustannie rosnące zainteresowanie tą metodą może wskazywać na widoczne efekty stosowania. My jednak wiemy jedno, nic nie zastąpi zbilansowanych, zdrowych posiłków, bogatych w witaminy i dobroczynne składniki. Przed pięknym wyglądem, na pierwszym miejscu warto postawić zdrowie.