Co na grzybicę paznokci?

Mimo ogromnego postępu medycyny i świadomości ludzi na temat higieny nadal powszechną dolegliwością jest grzybica paznokci. Badania potwierdziły, że aż 42% ludzi ma problemy z grzybicą stóp, a 21% z grzybicą paznokci.

Mimo tak powszechnego problemu temat tej choroby nie jest zbyt chętnie poruszany. Przekłada się to na poważne zaniedbania w leczeniu lub braki jakiejkolwiek reakcji na pierwsze objawy. Nie każdy wie, ale nieleczona grzybica paznokci potrafi doprowadzić do całkowitego zaniknięcia paznokci. A więc sami widzicie jakie konsekwencje niesie brak wiedzy na temat.

Grzybica paznokci jak leczyć

Grzybica paznokci jest dla nas dość wstydliwą chorobą, dlatego często decydujemy się na leczenie w oparciu o domowe sposoby. O ile stadium jest początkowe, możemy próbować walczyć z infekcją. Kończy się to niestety najczęściej fiaskiem i szybkim nawrotem choroby. Dlaczego tak się dzieje? Samo leczenie nie jest prostym procesem. Przede wszystkim musimy pamiętać, że wszelkiego rodzaju grzybice mają tendencję do nawracania. Po ustąpieniu objawów, bardzo często decydujemy się na zakończenie leczenia. To jeden z najczęściej popełnianych błędów! Czy to z lenistwa, czy braku dyskomfortu nasze kuracje odstawiane są w zapomnienie. Jaki jest tego efekt? Po niedługim czasie infekcja się odnawia, ponownie atakując paznokcie. Przyczyna? Grzyby nie zostały do końca zneutralizowane i następuje ich ponowne namnożenie.

Leczenie grzybicy to proces długotrwały, dlatego ważne, aby uzbroić się w cierpliwość i nie zapominać o systematyce. Jeśli odpowiednio wcześnie rozpoznamy chorobę i podejmiemy działania, do całkowitego wyleczenia wystarczą odpowiednie lakiery i maści grzybobójcze – są proste i wygodne w zastosowaniu. Problemy zaczynają się w momencie, gdy infekcja jest już w zaawansowanym stadium. Ważne jest, aby natychmiast stawić się u specjalisty. W zależności, jakim grzybem zostaliśmy zainfekowani, (o tym w dalszej części artykułu) dobrana zostanie nam odpowiednia terapia. Często stosowana jest terapia impulsywna, czyli stosowanie leków z przerwami oraz stosowanie leków doustnych. Leczenie może trwać kilka miesięcy i nie daje gwarancji, że choroba nie będzie miała nawrotów.

Jak wygląda grzybica paznokci

Podobnie jak leczenie, samo rozpoznanie choroby nie jest proste. Powodem tego jest podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz fakt, że występuje ona w kilku typach. Zacznijmy jednak od objawów. Infekcję charakteryzują (jak sama nazwa wskazuje) zmianami na paznokciach. Szczególnie widoczne są w jej początkowym stadium. W pierwszej kolejności zmiany są widoczne na wolnym brzegu paznokcia (część obcinana) lub stronie bocznej. Są to między innymi:

  • nadmierna łamliwość paznokci,
  • pobruzdowanie, rozwarstwianie się, oraz łuszczenie płytki paznokcia
  • nadmierne rogowacenie płytki paznokcia (zgrubienie)
  • nieprzyjemny zapach stóp
  • deformacja/zmiana kształtu płytki paznokci
  • przebarwienia: żółte, brązowe, a nawet zielone, matowienie

Jeśli zauważymy te objawy te objawy, bezzwłocznie musimy stawić się u lekarza pierwszego kontaktu, a najlepiej u dermatologa (specjalista od chorób skóry, włosów i paznokci). Pamiętajmy, że im we wcześniejszym stadium zaczniemy leczenie, tym większa szansa na całkowite wyleczenie bez uszczerbku dla płytki paznokcia. Paznokcie rosną z prędkością 2-3mm na miesiąc. Dlatego po zaawansowanej infekcji proces odnowy płytki, może trwać kilka miesięcy.

Jakie grzyby niszczą nasze paznokcie podczas infekcji?

Chorobę wywołują 3 typy grzybów: dermatofitowe, drożdżopodobne oraz pleśniowe.

Dermatofity są najczęstszą przyczyną większości zachorowań. Nie powodują stanów zapalnych oraz dolegliwości bólowych – jest to główna przyczyna, bagatelizowania problemy grzybicy paznokci. Atakują głównie płytkę paznokcia (objawy wymienione wcześniej).

Grzyby drożdżopodobne (z rodziny Candida) – rzadko występująca. Charakterystyczne dla tej infekcji, są stany zapalne wałów około paznokciowych. Powoduje zaczerwienienia i obrzęki. W późniejszym stadium pojawiają się dolegliwości bólowe oraz wydzielania ze skóry ropy. Nieleczona potrafi doprowadzić do całkowitego zaniknięcia paznokcia.

Grzyby pleśniowe – występuje u osób z zaburzeniami krążenia (głównie u osób starszych). Grzyby atakują niemal wyłącznie paznokcie paluchów (paznokcie dużych placów u nogi). Przy zakażeniu nie ma stanów zapalnych skóry. Grzyby pleśniowe nie są w stanie całkowicie zniszczyć paznokcia.

Profilaktyka, a grzybica paznokci

Grzybica paznokci jest najczęściej następstwem nieleczonej grzybicy rąk lub stóp – stanowi to aż 40% wszystkich zachorowań. Główną jej przyczyną są zaniedbania w codziennej higienie. Dla niektórych osób wydaje się to niemożliwe, jednak w zależności od warunków panujących w naszej pracy lub klimatu, w którym żyjemy, ryzyko zachorowań się zmienia. Faktem jest, że zdecydowanie więcej zachorowań występuje wśród mężczyzn i osób starszych, rzadko u dzieci.

Główne czynniki sprzyjające zakażeniu paznokci grzybami są:

  • nadpotliwość stóp – wilgotne i ciepłe w połączeniu z brakiem higieny bardzo sprzyja rozwojowi grzybów
  • nacisk na płytkę paznokcia
  • częste korzystanie z basenów, saun
  • korzystanie z obuwia osoby zakażonej oraz kontakt z nią – niewskazana jest wspólne korzystanie z obuwia i skarpet
  • częste używanie lakierów i noszenie tipsów
  • osoby w osłabionej odporności (kobiety w ciąży, po długotrwałym leczeniu antybiotykami, chemioterapia, zażywanie sterydów, okresy zachorowań)
  • osoby chore na cukrzycę, otyłość niedokrwienie, zaburzenia hormonalne
  • brak odpowiedniej higieny
  • mechaniczne uszkodzenia paznokci

Aby niwelować problem grzybicy, bardzo ważna jest ciągła edukacja. Najlepszym rozwiązaniem jest zaszczepienie wiedzy na temat odpowiedniej higieny już od najmłodszych lat. Dbanie o codzienną higienę jest najlepszą profilaktyką. Niestety mimo tak dużego postępu, choroby wywołane nadmiernym namnożeniem się szkodliwych grzybów, dotykają większości ludzi.