Liquidarianizm – czym jest i czy warto go stosować?

Nowy trend w żywieniu i rewolucja w świecie dietetyki i zdrowego odchudzania to liquidarianizm inaczej zwany też likwidarianizmem. Nazwa choć dziwna bardzo szybko przyjęła się w wielu społecznych kręgach nastawionych na kult pięknego, zdrowego i zgrabnego ciała. Czym jest tajemnicze sformułowanie i czy warto dołączyć do grona entuzjastów liquidarianizmu opiszemy w dzisiejszym artykule.

Czym jest liquidarianizm?

To nic innego jak rodzaj diety. Trudne do wymówienia słowo swoją nazwę zawdzięcza językowi angielskiemu, a dokładniej słowie liquid czyli płyn. Ma to ścisły związek zasadami dotyczącymi dozwolonych do spożycia pokarmów w owej diecie. Każdy z nich powinien mieć postać płynu lub ewentualnie papki stworzonej z owoców i warzyw. Na liście produktów we wspomnianej diecie nie znajdziecie mięsa, ani słodyczy, a sama postać pokarmu nie może być w postaci stałej! Ta restrykcyjna dieta dopuszcza jednak dodanie niewielkiej ilości ziaren i zbóż co pozytywnie wpływać ma na proces trawienia, a zawarty w nich błonnik eliminować uczucie głodu. Idealna dla miłośników świeżych owoców i przyrządzanych z nich kolorowych smoothie, a także smakoszy różnego rodzaju zup – kremów. Z pozoru ciężka w przygotowaniu, po krótkiej analizie możliwości wcale nie musi być problematyczna jeśli chodzi o smaki i kuchnię.

Dla kogo jest liquidarianizm?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak pokarmy w stanie płynu mogą pomóc nam w codziennym funkcjonowaniu. Są o wiele łatwiej przyswajalne niż standardowo spożywane posiłki w formie pokarmów stałych. Przecież nie bez przyczyny od najmłodszych lat pokarmy dostarczane pokarmy mają właśnie formę płynów, dopiero z czasem i z rozwojem człowieka zamienia on procentowy udział płynów i pokarmów stałych w swojej diecie.

Liquidarianizm polecany jest szczególnie osobom z problemami trawiennymi, głównie tym którzy chcą odciążyć układ pokarmowy od spożywania ciężkich pokarmów. Kolejną grupą entuzjastów tego trendu są osoby, które z przyczyn pro zdrowotnych regularnie oczyszczają swój organizm. Kiedy zmagamy się z nadwagą i chcemy jeść smacznie, bez zbędnego wykluczania ze swojej diety warzyw i owoców, w tej sytuacji także pomocna będzie wspomniana dieta.

Zasady diety płynnej:

  • należy wykluczyć w pełni produkty zwierzęce takie jak mięso – każdy rodzaj, jaja, ryby, produkty z kategorii nabiał i produkty mączne takie jak pieczywo
  • nie można spożywać słodyczy i napojów gazowanych
  • całkowicie trzeba wyeliminować kawę oraz herbatę
  • dzienna liczba posiłków: max 10
  • baza do przygotowania posiłków to warzywa i owoce
  • dodatkami do posiłków mogą być: ziarna zbóż, kiełki, glony, zioła, mleczko kokosowe lub sojowe
  • należy zwiększyć spożycie czystej wody
  • wszystkie przygotowane posiłki powinny mieć postać płynów lub pół płynów
  • im bardziej naturalne (bio, eko) produkty tym lepiej
  • nie można spożywać produktów przetworzonych, zawierających utrwalacze smaków, aromaty, barwniki czy konserwanty
  • przygotowane dania należy spożywać do max. kilkunastu godzin po przygotowaniu (mają bardzo krótki termin przydatności)

Możliwe skutki uboczne liqudarianizmu

Lista działań niepożądanych w diecie opartej na spożywaniu płynów jest stosunkowo krótka w porównaniu do zagrożeń płynących z wielu różnych, innych diet. Należą do nich między innymi zawroty i bóle głowy, zwykle spowodowane nagłą zmianą nawyków żywieniowych, biały nalot na języku i nieprzyjemny zapach z ust, który zmienia się kiedy drastycznie ograniczamy zakres przyjmowanych produktów, szybsze narastanie kamienia nazębnego spowodowane brakiem naturalnego ścierania go przez pokarm stały i większych ilości pozostałego w jamie ustnej pożywienia oraz wypryski na skórze, która często w sytuacjach ,,stresowych” czyli nagłej zmiany przyzwyczajeń, reaguje wyrzutem niedoskonałości.