Dlaczego warto się odrobaczać?

Z każdym rokiem wśród nas zwiększa się świadomość na temat pasożytów, jakie mogą zagościć w naszych organizmach. Poznajemy coraz skuteczniejsze metody ich zwalczania, a warunki sanitarne, w jakich przebywamy, ulegają znacznej poprawie. Jednak nadal zdarzają się przypadki, że „nieproszeni goście” stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Niebezpieczeństwo kryje się w jedzeniu

Największa ilość zarażeń pasożytami związana jest z przemysłem spożywczym. Naukowcy odkrywają z każdym rokiem nowe patogeny oraz choroby wywołane przez pasożyty. Wszystko to związane jest ze zmianami i wzrostem cywilizacyjnym oraz turystyką. Atakujące ludzki organizm pasożyty, również mutują i zauważa się znaczny wzrost odporności pasożytów na leki.

Jak wskazują prowadzone badania większość ludzi na naszej Planecie z jednym lub nawet kilkoma „nieproszonymi gośćmi” w swoim organizmie. Według WHO w przeciągu ostatnich 10 lat blisko 4,5 miliarda ludzi uległo zarażeniu pasożytami. W USA liczba ta wynosi aż 85-95% populacji, natomiast w Europie zaraziła się co trzecia osoba. Aż 14 mln przypadków zarażenia zakończyło się śmiercią w ciągu jednego roku, co wynosi 25% wszystkich zgonów na świecie. Systematyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych jest więc koniecznością.

Nasze ciało to idealny dom dla wielu gatunków pasożytów. Znajdziemy w naszym organizmie najmniejsze, niewidoczne gołym okiem pasożyty, do tych które zauważymy bez konieczności używania mikroskopu. Badania prowadzone przez naukowców informują, że w około 95% dorosłych organizmach przez całe życie znajduje się od 1 do 5 gatunków pasożytów.

Statystyki zarażeń pasożytami

W Polsce szacuje się, że 95% ludzi zarażona jest owsikami, 80% zmaga się z włosogłówkami, 50% posiada glistę ludzką, a aż 80% niemowląt zaraża się pierwotniakiem Giardia Lamblia, który prowadzi do choroby zwanej Giardiozą. Liczby te jasno wskazują na to, że osoby, które nigdy nie stosowały środków na odrobaczenie, mogą być nosicielami, któregoś z tych pasożytów. O ile w latach 70/80 odrobaczanie było standardem w Polsce, to obecnie lekarze niechętnie przepisują leki na zwalczenie pasożytów. W wielu krajach najmłodsi odrobaczani są kilka razy w roku i jest to normą.

Systematycznemu odrobaczaniu poddawane powinny być nie tylko dzieci, ale również dorośli, szczególnie posiadacze psów i kotów. Nasze czworonogi, w szczególności szczeniaki, są jednym z głównych łańcuchów epidemiologicznym dla wspomnianej już Lambliozy u człowieka. Zwierzęta bardzo łatwo zarażają się jajami glisty psiej lub kociej, które po dostaniu się do naszego organizmu, mogą wywołać wiele niepożądanych zmian. Od paru lat prowadzone są kampanię mające uświadomić ludziom, że problem związany z pasożytami w naszej strefie klimatycznej nie istnieje, a dolegliwości, na które cierpmy na co dzień tłumaczone, są występującymi alergiami czy powstającymi wirusami. Jednak według opinii osób zajmujących się na co dzień badaniami nad pasożytami (parazytologami) to atakujące ludzki organizm pasożyty są głównymi sprawcami wielu chorób.

Sposoby leczenia

Obecnie leczeni jesteśmy doraźnie, wyłącznie na objawy, które zdiagnozowane w danym momencie. Wielu lekarzy, tłumaczy dolegliwości swoich pacjentów występującymi alergiami, a objawy wynikające z drobnoustrojów tłumaczone są wirusami i bakteriami. Odrzucają myśl, że powodem wielu chorób atakujących człowieka mogą być znajdujące się w organizmie pasożyty. Skierowania na badania kału na obecność pasożytów są rzadkością. Przeprowadzenie takich badań co prawda nie daję 100% pewności na obecność nieproszonych gości w naszym organizmie, bo rzadko wychodzą pozytywnie, jednak u części pacjentów udało się tą metodą zdiagnozować i zauważyć obecność pasożytów.

Mała skuteczność przeprowadzanych badań wynikać może z tego, że atakujące nas pasożyty nie mają w planach zrobić nam krzywdy, a jedynie chcą jak najdłużej pozostać niezauważone, żeby wydać na świat jak największą liczbę potomstwa. Obecność nieproszonych gości zauważamy dopiero w momencie, kiedy pomiędzy nami a pasożytem dojdzie do zaburzeń we wspólnym funkcjonowaniu lub nasz organizm zarażony zostanie kilkoma odrębnymi gatunkami, co prowadzi przeważnie do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Do powszechnych objawów obecności pasożytów zaliczamy przede wszystkim uporczywe bóle głowy, stawów, uczucie zmęczenie, apatia lub nadpobudliwość, wzdęty brzuch, problemy z oddychaniem czy nasilający się szczególnie w nocy kaszel. Objawy te występują w wielu innych chorobach, więc nie zawsze kojarzone są z obecnością w naszym organizmie pasożytów. Dolegliwości związane z obecnością w naszym organizmie nieproszonych gości jest długa, ale przeważnie są to objawy powszechne, takie, z którymi mierzymy się na co dzień. Jeśli jednak podejrzewamy, że mogliśmy zostać zarażeni, powinniśmy wykonać odpowiednie badania w celu potwierdzenia naszych podejrzeń i podjąć działania, by pozbyć się pasożytów z organizmu.

Dzięki stale rozwijającej się medycynie wydawać by się mogło, że problem chorób związanych z obecnością pasożytów został rozwiązany. Jednak mimo to wciąż, wiele osób na całym świecie jest nosicielami robaków w swoim organizmie. Warto więc jest stale obserwować swój organizm i przypadłości, z jakimi się mierzymy i zastanowić się, czy nie są one spowodowane obecnością pasożytów w naszym organizmie, co – biorąc pod uwagę wyżej podane dane opublikowane przez WHO – jest prawdopodobne.