Nadmierne spożywanie cukru – 6 negatywnych skutków

Białe słodkie kryształki są znane każdemu z nas. W każdym polskim domu obowiązkowym produktem jest cukier. Mimo coraz mniejszego spożycia czystego rafinowanego cukru (tradycyjnego cukru w kryształkach) roczne spożycie na osobę w Polsce wynosi aż 40kg! Ciężko sobie to wyobrazić, prawda? Niestety takie są fakty.

Bardzo często zapominamy, że ta biała trucizna znajduje się w ogromnej ilości artykułów. Aktualnie większość produktów spożywczych dostępnych w sklepach zawiera cukier. Począwszy od płatków śniadaniowych, kończąc nawet na wędlinach. Brak tej świadomości bardzo często powoduje, że wybieramy niezdrowe produkty.

Zapewne każdy z nas słyszał o szkodliwych właściwościach cukru. Możemy się spotkać z określeniami „biała śmierć, „cukier uzależnia jak narkotyki” itp. Te hasła nie są tylko sloganami, zawarta jest w ich również szczera prawda.

W tym artykule chcemy przedstawić i omówić 6 głównych negatywnych skutków, jakie niesie nadmierne spożywanie cukru. Uwaga nie są to tylko problemy z zębami czy wagą. W dużej mierze oddziałuje on również na funkcjonowanie naszego organizmu: wpływa negatywnie zarówno na stan zdrowia, jak i kondycję psychiczną.

Ciągłe uczucie zmęczenia i brak energii

Cukier daje zastrzyk tymczasowej energii. Po jego strawieniu następuje ogromny spadek naszej wydajności. Dlaczego tak się dzieje? We współczesnych czasach bardzo często nie mamy czasu na pełnowartościowe posiłki, które są w stanie dostarczyć nam energie na cały dzień. Z braku czasu sięgamy po gotowe produkty, o wysokiej zawartości szkodliwego cukru. Dają one uczucie sytości, lecz nie dostarczają potrzebnych składników odżywczych. Stosując dietę tego typu, jesteśmy skazani na ciągłe przemęczenie (nawet jeśli nie wykonujemy pracy fizycznej). Źle odżywiony organizm, nie będzie miał siły, aby wydajnie pracować. Jeśli uczucie zmęczenia nie opuszcza cię, koniecznie przyjrzyj się swojej diecie. Sprawdź jakość spożywanego jedzenia, a przede wszystkim zawartość cukru. Staraj się wyeliminować tę słodką truciznę ze swojego jadłospisu.

Nerwica, depresja, niepokój

Mało kto wie, że cukier odbija się równie mocno na naszej psychice. Spożywając produkty z dużą zwartością cukru (np. fastfood) jesteśmy narażeni na duże skoki jego stężenia w naszym organizmie. Regularne wzrosty i spadki cukru, wywołują wahania nastroju oraz spadek kondycji psychicznej. Dlaczego? Najzwyczajniej uzależniamy od cukru nasz organizm. Nagły jego spadek wywołuje w nas uczucie niepokoju, nerwowość, depresję, brak pewności siebie, spada również nasza odporność na stres. Jeśli sytuacja jest cykliczna, dolegliwości mogą się ciągle pogłębiać, wywołując spore problemy natury psychicznej.

Nadwaga

Ten temat doskonale znamy, Podjadanie ciastek, cukierków, pizzy, słodkie, gazowane napoje – ulubione smakołyki, zwłaszcza wśród najmłodszych. Niestety badania mówią same za siebie. W ciągu ostnicach 30 lat otyłość wśród dorosłych zwiększyła się 3-krotnie. Natomiast liczba dzieci z nadwagą wzrosła 2-krotnie. Czynniki są powszechnie znane. Zbyt duże spożywanie cukru. Rozpieszczanie naszych pociech słodyczami i innymi łakociami, daje odmienne rezultaty, niż nam się wydaje. Dając im chwilową przyjemność, narażamy je na poważne choroby i problemy zdrowotne. Złe nawyki wyrobione w dzieciństwie bardzo ciężko jest zmienić w dorosłym życiu.

Problemy stomatologiczne

Cukier to najlepszy sprzymierzeniec próchnicy. Jego pozostałości na zębach, powodują poważne ubytki w szkliwie. Jeśli często lądujesz w fotelu dentysty, zwróć uwagę na swoją dietę. Być może nadmierne spożywanie produktów zawierających duże ilości cukru jest przyczyną problemów stomatologicznych.

Przyśpiesza proces starzenia

Kolejnym, bardzo dotkliwym symptomem diety bogatej w cukier jest przyspieszony proces starzenia. Wywołany on jest utratą elastyczności tkanek. Cukry rozkładają zawarty w naszej skórze kolagen oraz destabilizują procesy metaboliczne. Jeśli twoja skóra wygląda na starszą, niż powinna, to pora popracuj nad jej regeneracją. Podstawowym działaniem jest zmiana diety. Co prawda ponowne nagromadzenie kolagenu to proces długotrwały, lecz bez zmian nawyków żywieniowych objawy mogą się tylko pogłębiać. Odpowiednia dieta zdecydowanie przyśpieszy regenerację tkanek skóry. Nadmiar cukru w naszym organizmie bardzo często skutkuje również problemami dermatologicznymi. Dolegliwości typu trądzik, rumieńce, suchość skóry czy nadmierny łojotok.

Ryzyko przewlekłych chorób

Kolejnym ważnym argumentem, dla którego warto ograniczyć cukier, jest ryzyko nabycia ciężkich chorób. Lista zaburzeń wywołanych przez niego jest bardzo długa, a niektóre pozycje naprawdę zagrażają nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. Ciągła zła dieta może doprowadzić do problemów z krążeniem, nadwagą i otłuszczeniem organów wewnętrznych (zwłaszcza wątroby). Zdecydowanie wzrasta również ryzyko zachorowań na cukrzycę oraz rozwinięcia się nowotworów i krótkowzroczności.

Słodycze sprawiają, że czujemy się dobrze. Podczas ich jedzenia podnosi się poziom serotoniny w naszych mózgach, powodując uczucie błogości. Chwilowy przyjemny stan szybko mija, a następstwa nadmiernego spożycia cukru da się odczuć na wszystkich płaszczyznach naszego życia, począwszy od wyglądu, kończąc na naszym stanie zdrowia i relacjach z innymi. Najskuteczniejszą metodą ograniczenia tej słodkiej trucizny jest zmiana nawyków żywieniowych. Doskonale wiemy, jak ważna jest jakość produktów, które spożywamy. Dieta bogata w wartościowe składniki odżywcze dostarczy nam o wiele więcej energii, dzięki czemu nasza wydajność zdecydowanie się zwiększy. Początki zawsze są trudne. Wyeliminowanie „smakołyków” z codziennej diety budzi wiele kontrowersji. Strach przed utratą „pyszności” często nas zniechęca. Jednak osoby, które zdecydowały się na te zmiany, w większości nie chcą powracać do starego systemu. Jeśli sami doświadczycie, jak zdrowo można się czuć, stosując dietę bez cukru, zapewne zrozumiecie ich i chętnie dołączycie do tej grupy.