Dlaczego mamy gazy i wzdęcia?

Jednymi z najbardziej intymnych dolegliwości, o których to niechętnie rozmawiamy nawet z lekarzem, są wzdęcia. Ich przyczyna leży głównie w złych nawykach żywieniowych.

Co prawda gazy nie są zagrożeniem dla naszego życia, lecz odgłosy i zapachy, które im towarzyszą, mogą nam sprawić wiele wstydu i przykrych sytuacji.W tym artykule postaramy się dokładniej opisać procesy, które zachodzą w naszym organizmie podczas procesu trawiennego. Skupimy się na źródle i przyczynach problemu – zrozumienie ich, ułatwi nam obranie odpowiedniej drogi w celu wyeliminowania dolegliwości.

Skąd w nasz organizmie gazy?

Zacznijmy od tego, skąd w ogóle biorą się gazy. Nasz organizm w trakcie trawienia (nawet podczas zdrowej i systematycznej diety) wytwarza kilkaset gramów gazów dziennie. Dlaczego? W trakcie jedzenia połykamy powietrze, które wraz z pokarmem trafia do naszego układu pokarmowego – jest to w pełni normalne – również podczas mówienia i palenia papierosów. Kolejnym powodem gromadzenia się gazów, jest proces trawienia. W zdrowym i dobrze odżywionym organizmie wytworzony gaz w tych procesach jest jednak bezwonny. Nagromadzona mieszanka systematycznie wydalana jest z naszego organizmu poprzez wiatry i „odbijanie się”. Jest to nieodzowny i w pełni normalny element naszej fizjologii.

A więc skąd nieprzyjemny zapach?

Wzdęcia może wywołać nawet niewielka zmiana w działaniu naszego układu pokarmowego. I to właśnie te zmiany wywołane są złą dietą lub trybem życia są przyczyną „śmierdzących problemów”. Niedokładne rozdrabnianie pokarmu, nisko wartościowe i niezdrowe produkty oraz nieregularne posiłki są przyczyną problemów gastrycznych. Wymienione przyczyny sprawiają, że nasz układ niedokładnie trawi jedzenie. W momencie, gdy częściowo przetrawiony pokarm spotyka się w jelicie grubym z bakteriami, następuje fermentacja. Podczas tego procesu wytwarza się azot i metan, który jest przyczyną przykrego zapachu gazów. W ten sposób nasz organizm wysyła nam informację o nieprawidłowościach w naszej diecie i odżywianiu.

Najczęstsze przyczyny problemów ze wzdęciami

  • Zaburzenie flory bakteryjnej układu pokarmowego – W naszych jelitach znajduję się kilkaset rodzai bakterii i drobno ustrojów, namnożenie się lub brak jednego z nich, może stać się przyczyną nadmiernej fermentacji i nadprodukcji gazów. Naszą florę bardzo łatwo naruszyć np. biorąc silne leki lub antybiotyki. W takiej sytuacji zaleca się branie probiotyków lub odpowiednich suplementów.
  • Niezdrowa dieta – To chyba podstawowa przyczyna owych problemów. Niezależnie od wieku mniej lub bardziej zaniedbujemy dietę. Przekłada się to na wiele dolegliwości. Najbardziej dotyka jednak układ gastryczny. Ciężkostrawne, tłuste i uznane za gazo pędne produkty są przyczyną problemów. Nie zapominajmy o nieregularnym jedzeniu. We współczesnych czasach bardzo często jemy 2 posiłki dziennie, zazwyczaj opychając się na noc. Nasz organizm nie jest wtedy w stanie dokładnie przetrawić spożytego pokarmu.
  • Połykanie powietrza – Problem wzdęć bardzo często dotyka osoby, które jedzą łapczywie i w pośpiechu. Jak wcześniej wspominaliśmy, wraz z pokarmem połykamy duże ilości powietrza, które mogą być przyczyną gazów. Podczas palenia papierosów lub żucia gumy zachodzi ten sam proces.
  • Nietolerancja glutenu lub laktozy – Alergie pokarmowe mogą być przyczyną wzdęć i gazów. Niezbędna wtedy jest konsultacja z lekarzem oraz wyeliminowanie z diety produktów nietolerowanych przez nasz układ pokarmowy.
  • Zatwardzenia – Gromadzenie się kału w świetle jelita, wpływa na nieregularne wydalanie gazów. Oprócz tego zatwardzenie może naruszyć naszą florę bakteryjną, co przekłada się na męczące wiatry.

Podsumowanie

Jednogłośnie możemy stwierdzić, że problemy z gazami są uciążliwą i dość częstą dolegliwością. Niezależnie od wieku i płci przyczyny są te same. Pamiętajmy jednak, wiatry nie biorą się bez powodu. Jest to informacja (dość intensywna) od naszego organizmu o nieprawidłowościach zachodzących w procesie trawienia. Przyczyn może być wiele, ale w większość zaczyna się w naszej diecie. Z czasem złe odżywianie, może przysporzyć nam wiele poważniejszych chorób takich jak nieżyt żołądka czy infekcja jelitowa. Zadbajmy o nasze zdrowie już dziś, wprowadzając tylko dobre nawyki do naszego codziennego życia.